Захист 3D-креслень і простий, як апельсин, стартап

Новий спосіб поділитися в Інтернеті легально придбаних фільмом, і не потрапити при цьому під приціл правовласників, пропонує невелика американська компанія Streamnation. Однойменне додаток – це стартап не так технічний, скільки юридичний.

Ідея проста, як апельсин. Streamnation працює як звичайний хмарний сервіс. Причому, досить вигідний – місячна підписка на сховище в 500 гігабайт коштує всього 10 доларів. Це в два рази менше, ніж у Google, і в п’ять разів менше, ніж у Dropbox.Туди можна завантажити і зберігати будь-які файли, в тому числі і горезвісні DVD-ріпи.

Формально ніхто не забороняє користувачеві скопіювати диск на свій комп’ютер для особистого перегляду, а також завантажити його в хмару.

А ось далі починається найцікавіше: Streamnation оснащений функціоналом соцмережі.

Користувач збирає коло друзів, які можуть заглянути в його бібліотеку. І якщо, наприклад, один захоче подивитися один з фільмів – немає проблем: Streamnation має свій вбудований плеєр. Причому він однаково працює на всіх пристроях з встановленим додатком Streamnation, на відміну від фільмів, скажімо, куплених в iTunes, які прив’язані до конкретного призначеного для користувача аккаунту Apple.

Відео просто транслюється з хмари на девайс одного, і, найголовніше, при цьому блокується в плеєрі його власника. Тобто, фільм, завантажений в Streamnation, як би загальний, для всіх друзів, але дивитися його може одноразово тільки одна людина. Всі легально: ніяких завантажень, ніяких копіювань, а значить, і ніяких проблем з законом. Це – так, якби ви просто передали одному фільм на фізичному носії.

В теорії все гладко. Однак на практиці це загрожує обернутися тим же, чим і торренти – колосальними втратами для правовласників. На Streamnation, судячи з усього, вже кинулися натовпи любителів вільного файлообміну. Творці ресурсу цього явно не очікували, і сервери виявилися перевантажені.

Так що, з числом користувачів не буде проблем. А, значить, і знайти необхідний фільм буде простіше простого. Головне – погасити попит легальним пропозицією. Тобто, якщо середній фільм йде, скажімо, півтора години, і в цю одиницю часу його хочуть подивитися 500 осіб, досить мати всього 500 ліцензійних копій. У наступні півтори години – все по новій.

За словами авторів програми, вже зараз на початковому етапі середній обсяг файлів, які користувач зберігає в хмарі, перевищує 150 гігабайт. Це означає, що якщо фільм не доступний у одного, то обов’язково знайдеться в іншого. Всього-то треба – зафрендити незнайомця. Тобто, мільйони безкоштовних переглядів в DVD-якості. І при цьому зовсім легальних.Правовласники поки ніяк не реагують. Але, швидше за все, спокійно жити, принаймні на розвинених ринках, Streamnation не дадуть.

У Лондоні створений захищений кодер для креслень тривимірного друку. 3D-принтери розвиваються так швидко, що вже починають серйозно докучати владі.

3D-моделі безконтрольно поширюються через Інтернет, а з роздрукованих деталей легко роблять все що завгодно, наприклад, чохли для смартфонів або навіть зброю.

Один програміст з Нової Зеландії роздрукував собі цілий автомобіль Aston Martin DB4. А в NASA і зовсім зробили на принтері робочий ракетний двигун.

Щоб подібні креслення не просочилися в Мережу, правоохоронці в Великобританії і США почали діяти. Поки – за принципом кіношних правовласників: створено реєстр заборонених зображень, які видаляються зі сторінок торрент-трекерів на вимогу влади.

Програма під назвою Disarming Corruptor дозволяє цього уникати. Вона шифрує креслення, залишаючи на місці тривимірної моделі нераспознаваемой мазанину.

Розкодувати такий файл може лише власник такої ж програми, який отримає спеціальний пароль. Тобто, формально у влади не буде приводу видаляти заборонені файли – немає картинки, немає і проблеми.

Втім, Disarming Corruptor досить простий. Занадто велика роль людини в файлообмене. Пароль все одно передається з рук в руки. А значить, правоохоронці, як і всі інші, зможуть отримати шифр і побачити заборонену картинку: і завжди відомо, хто її розмістив і кого можна за це покарати.

Втім, програма може бути цікава не тільки тим, хто прагне порушити закон, а й офіційним авторам 3D-моделей, які не хочуть, щоб їх дітище «утекло» в Мережу.

This entry was posted in Розробники пропонують. Bookmark the permalink.

Comments are closed.