IPhone навчили контролювати мозок тарганів

Для тих, хто завжди хотів відчути себе богом (і богом жорстоким), з’явилося просте і недороге рішення. Набір RoboRoach за 99 доларів дозволяє управляти рухами тарганів-кіборгів прямо з екрану смартфона. Проте, етична сторона проекту викликала великі суперечки.

Пристрій RoboRoach успішно збирає інвестиції на Kickstarter. Воно позиціонується як навчальна іграшка для дітей, які, контролюючи мозок тарганів, зможуть більше дізнатися про нейробіології.

За 99 доларів користувач отримує живих тарганів, хірургічний набір і крихітні електронні чіпи. Творці відзначають, що нейрони мозку тарганів функціонують точно так само, як людські. Таким чином, люди реагували б на сигнали зі смартфона подібним чином. Розробники сподіваються, що RoboRoach допоможе зробити нейробіологію привабливою для дітей.

Щоб тарганом можна було керувати свайпамі по екрану телефону, доводиться зробити йому справжню хірургічну операцію. Комаха потрібно помістити в крижану воду – груба заміна анестетика, потім дитині необхідно сошкуріть наждачним папером ділянку панцира на голові таргана і приклеїти на суперклей електроди. Після цього на спину таргана поміщається спеціальний «рюкзачок» з електронікою. Нарешті, дитині пропонується збрити таргану вуса-антени і вставити на їх місце крихітні срібні електроди.

Після цієї операції тарган виявляється в повній владі дитини. Рухи комахи контролюються електродами в антену, які отримують бездротової сигнал зі смартфона. На нейрони таргана надсилаються невеликі електричні імпульси. Правда, влада над комахою буде недовгою. Через кілька хвилин тарган зрозуміє, що органи чуття обманюють його і, подолавши електронний «морок», вийде з підпорядкування.

Після того, як експеримент проведений, з таргана можна зняти всю електроніку, після чого він повернеться до своїх звичайних тарганам справах, хіба що через втрату вусиків буде більш незграбним.

Проте, деякі вчені впевнені, що нова іграшка порушує базові етичні принципи. Джонатан Балкомб з організації Humane Society University різко розкритикував новинку. «Уявіть, як відреагують люди, якщо вчитель попросить учнів спалити мурахи лупою заради експерименту. Тут ми бачимо схожу ситуацію », – зазначив він.

Біоетика Грегорі Каебнік також висловив своє незадоволення проектом. На його думку, без вусів тарган втрачає важливі відчуття, які допомагають йому в житті. Крім того, вся ця операція неминуче веде до страждань для комахи.

Проте, слід зазначити, що в академічній нейробіології експерименти на тваринах дуже поширені. Операції на живому мозку є способом дослідження його роботи, що вже дозволило знайти ліки від багатьох хвороб.

Джерело: Business Insider

This entry was posted in Розробники пропонують. Bookmark the permalink.

Comments are closed.