«Вікіпедію» звинуватили в розбазарюванні пожертвувань

«Вікіпедія» – це один з небагатьох найпопулярніших сайтів в Інтернеті, який відмовився від заробітку на рекламі. Зате час від часу ресурс проводить масштабні кампанії зі збору пожертвувань. Однак колишній виконавчий директор фонду Wikimedia впевнена, що кошти витрачаються неефективно.

«Вікіпедія»

Багато хто пам’ятає поява на сторінках інтернет-енциклопедії фотографії глави проекту Джиммі Уельсу, який пронизував читача жалібним поглядом. Багато користувачів відчували легке відчуття провини і кидали на зазначені реквізити грошей, скільки не було шкода. Використовуваний в кампанії знімок Уельсу згодом перетворився на справжній інтернет-мем.

Сумні очі допомогли проекту зібрати в період з 2011 по 2012 рік 38,4 мільйона доларів – величезні гроші, особливо, якщо порівнювати з тим, що, наприклад, в 2007 було зібрано всього 5 мільйонів.

Здавалося б, перед нами прекрасний приклад ситуації, коли користувачі згодні добровільно платити за доступ до власноруч створеному контенту. Проте, Сью Гартнер, до недавнього часу займала посаду виконавчого директора фонду Wikimedia, впевнена, що збір пожертованій веде до корупції.

Гартнер опублікувала заяву, в якому звернула увагу громадськості на неефективне використання зібраних коштів. Проект витрачає занадто великі суми на гранти людям, які занадто мало сприяють розвитку енциклопедії. Найчастіше взагалі виходить так, що гранти отримують ті ж люди, які їх видають, що, на думку Гартнер, є передумовою корупції.

Фонд Wikimedia займається розвитком технічної інфраструктури та просуванням одного з найпопулярніших ресурсів в мережі. Головний офіс фонду знаходиться в Сан-Франциско, проте у нього є більше 40 представництв в різних країнах. Ці представництва є найбільшими одержувачами грантів, однак Гартнер сумнівається, що від фінансування регіональних відділень ресурс отримує значну віддачу.

«Значимість проекту Wikipedia в основному створюється індивідуальними редакторами, які і вносять цінну інформацію на сайт, що веде до збільшення кількості пожертвуваних грошей», – зазначає Гартнер. Гартнер вважає, що фінансування в кінцевому рахунку призвело не до покращення «Вікіпедії» як такої, а до створення навколо проекту цілого бюррократіческого класу, що паразитує на надходять грошах.

Грегорі Кохс, засновник сайту Wikipediocracy, заявив, що у фонду Вікімедіа воістину імперські замашки. В організації працює понад 200 працівників, проте для повноцінного виконання обов’язків було б досить відносно невеликої частини від цього штату. Кохс, як і деякі інші користувачі проекту, визнається, що вже не впевнений – чи служить Wikimedia для поліпшення «Вікіпедії» або все дійшло до того, що «Вікіпедія» стає інструментом для обслуговування фонду.

Андреас колбі, активний редактор «Вікіпедії» і модератор Wikipediocracy скаржиться на те, що керівництво фонду вважає за краще витрачати отримані гроші на самопіар, а не на реальне просування ресурсу. «Я бачу, що думка читачів не враховується при прийнятті фінансових рішень», – зазначив він.

Гартнер, проте, впевнена, що фонд «Вікімедіа», з якого вона звільняється, все ще має великий потенціал. Проте, йому потрібні зміни – Вікімедіа повинен стати більш диверсифікованим, його дії повинні стати більш прозорими, а проекти повинні доводити свою корисність до отримання грантів.

Джерело: DailyDot

This entry was posted in Без категорії. Bookmark the permalink.

Comments are closed.