Убити SMS. Мобільні сервіси потіснять популярну, але дорогу послугу

SMS – повідомлення максимальною довжиною 160 символів(чи 70 знаків кирилицею) за ціною в півтора рублі або повідомлення необмеженої довжини за декілька копійок? Користувачі смартфонів все частіше вибирають друге. Розвиток мобільних мессенджеров – працюючих на смартфонах і планшетниках інтернет-сервісів обміну повідомленнями – загрожує позбавити операторів стільникового зв’язку серйозного джерела доходів.

SMS – повідомлення ніколи не коштували дешево. Якщо прикинути ціну передачі одного символу російського алфавіту, обмінюватися повідомленнями через мережу за допомогою різних програм на порядок вигідніше навіть без підключення безлимитного інтернет-тарифу або тарифної опції для використання на телефоні. А при підключеному, нехай навіть самому обмеженому за об’ємом і швидкості безлимите, використання SMS і зовсім стає безрозсудним. Принаймні, якщо ви пишете їх іншим володарям смартфонів.

SMS опинилися в ситуації конкуренції з інтернет-сервісами вже досить давно – як тільки у телефонів з’явилася можливість виходити в інтернет. У останні декілька років подібні сервіси розвинулися і асортимент вже не обмежується однією лише мобільною аською. Але багато хто користується саме їй.

Один з найпопулярніших мобільних клієнтів, що використовують протокол ICQ – IMO:

Існують версії для iOS, Android і BlackBerry. Власники апаратів Nokia з Symbian і смартфонів Windows Phone доки, на жаль, в прольоті. Окрім аськи можна підключити масу інших мессенджеров і одночасно залишатися на зв’язку з друзями в Facebook, ВКонтакте, Skype, Google Talk і інших системах обміну повідомленнями. Аналогічний сервіс – Meebo – також популярний, але суб’єктивно додатки IMO мені здаються простіше і зручніше.

У подібних програм є свої плюси – можна спілкуватися з тими, хто зараз за комп’ютером, зберігаються нажиті за довгі роки використання тієї ж аськи списки друзів. Проте їх функціональність обмежена можливостями протоколів зв’язку, використовуваних ICQ, Facebook або Skype. Дізнатися про те, чи прочитав адресат повідомлення, як правило, не можна. До того ж, у будь-який момент власники цих протоколів можуть вирішити прикрити додатку доступ до своїх серверів.

Тому що багато, що з’явилися в останні рік-два сервіси пішли іншим шляхом – створення принципово нових систем обміну повідомленнями. Чи, точніше, копіювання вже існуючих напрацювань в цій області. Одним з найвдаліших є сервіс BBM, доступний власникам смартфонів BlackBerry. У нього зручний інтерфейс, завжди видно статус отправленнного повідомлення – чи доставлено воно, і чи прочитав його адресат. Ходять чутки, що RIM готує офіційні застосування, які реалізують його функції на iPhone і гуглофонах. Але поки що цього не сталося.

Нещодавно саме BBM активно і успішно використали для координації своїх дій мародери в ході безладів у Великобританії. Принципами роботи і дизайну цього сервісу надихнулися багато імітаторів, програми яких мають серйозну перевагу перед BBM – немає нужди купувати BlackBerry.

Найпопулярнішою програмою такого роду є той, що має більше 4 мільйонів користувачів по всьому світу KiK. Емуляція BBM вийшла вдалою – інакше виробник BlackBerry, канадська RIM, не намагалася б довести в суді, що творці KiK порушили її патенти. Додаток працює на пристроях з iOS, Android і Windows Phone 7. Повідомлення буде доставлено, навіть якщо в даний момент програма закрита. Посилач бачитиме не лише коли його послання доставлене адресатові, але і коли той його прочитав. Спеціальний індикатор показує, коли ваш співрозмовник набирає повідомлення. Є можливість організувати груповий чат. Протокол KiK влаштований таким чином, що повідомлення обов’язково буде доставлено, навіть якщо адресат довгий час не з’являтиметься в мережі.

Аналогічний мессенджер WhatsApp підтримує також BlackBerry(KiK з цієї платформи вигнали) і – єдиний в цьому огляді – Symbian. Платформа Windows Phone 7(поки, втім, для Росії неактуальна) в даний момент не підтримується.

Анонсуючи чергову версію своєї платформи – iOS 5 – Apple оголосила, що в неї буде інтегрований аналогічний BBM сервіс iMessage. Правда, якщо програм-клієнтів для інших мобільних платформ випущено не буде(що, знаючи Apple, цілком імовірно), обмінюватися один з одним яблучними SMS зможуть тільки власники iPhone, iPad і iPod Touch.

Буквально напередодні про запуск аналогічного сервісу – ChatOn – оголосила і корейська Samsung. Компанія відразу оголосила, що користуватися їм можна буде не лише на Android(цю платформу Samsung використовує у більшості своїх смартфонів), але і на iOS, а також смартфонах BlackBerry. Samsung обіцяє, що ChatON буде доступний в 120 країнах на 62 мовах.

Нарешті, варто згадати мобільний месснджер GroupMe, заточений, як випливає з назви, під груповий чат. Нещодавно цей стартап був придбаний сервісом онлайн-телефонії Skype. Додаток існує у версіях для iOS, Android, BlackBerry і Windows Phone 7. Крім того, якщо не працює мобільний інтернет, програма може перемикатися на використання звичайних SMS(для Росії це доки не актуально).

Головна перевага SMS, яка поки що не дає мобільним мессенджерам узяти верх – їх універсальність. Есемески можна відправляти і отримувати на будь-яких телефонах, і остаточно витіснити їх з ринку онлайновим конкурентам в найближчому майбутньому навряд чи під силу. Але, враховуючи зростаючу зручність і функціональність мобільних мессенджеров, а також повсюдне поширення смартфонів, дорогим текстовим повідомленням ось-ось доведеться посунутися.

This entry was posted in Хай-тек серед нас. Bookmark the permalink.

Comments are closed.