Щотижнева програма від 13 жовтня 2012 року

Huawei і ZTE погрожують національній безпеці США. Такого висновку дійшов комітет Конгресу з розвідки. За даними The Wall Street Journal, розслідування діяльності китайських компаній було ініційоване в листопаді 2011 року. Основою для цього послужили підозри, що мережі, побудовані на основі устаткування Huawei і ZTE, уразливі для маніпуляцій з боку Китаю. Обидві компанії роблять устаткування для інтернет-провайдерів, магістрального і стільникового зв’язку. На думку авторів доповіді, телекомунікаційні корпорації можуть піддатися впливу свого уряду.

Грунтуючись на наявній інформації, не можна бути упевненим, що Huawei і ZTE вільні від впливу іноземної держави, а відповідно, вони створюють загрозу безпеки США і нашим системам. Китай має засоби, можливості і причини для використання своїх телекомунікаційних корпорацій з шкідливими цілями, – говориться в попередній доповіді комітету.

Значна частина критичних зауважень, обнародуваних в доповіді, адресована Huawei, найбільшому після шведської компанії Ericsson виробникові телекомунікаційного устаткування у світі. 25 років тому компанію заснував Жень Чженфей, відставний майор армії Китаю. У ЗМІ регулярно висловлюються припущення, що глава Huawei тісно співпрацює з китайською владою.

Три роки тому до висновку про те, що Huawei може зашкодити національній безпеці, також прийшло Розвідувальне бюро Індії. В результаті китайська корпорація не зуміла отримати декілька контрактів на постачання свого устаткування в суміжні з Пакистаном області країни. Також експансії Huawei робили протидію влади Австралії. У 2008 році уряд США заблокував угоду по купівлі Huawei 20 відсотків компанії 3Com, а в 2011 році влади не дозволили китайському гігантові придбати іншу американську комп’ютерну компанію – 3Leaf Systems.

У інтерв’ю телеканалу CBS глава комітету з розвідки і один з авторів доповіді Майк Роджерс заявив, що американським підприємцям варто знайти собі інших постачальників, якщо вони цінують комерційні таємниці, піклуються об особистих цих клієнтів і національній безпеці країни.

Нині доповідь носить рекомендаційний характер, проте, як повідомляє Reuters, ці розслідування вже направлені до міністерств юстиції і внутрішній безпеці США. Наслідки доповіді можуть серйозно позначитися на бізнесі китайських корпорацій в Америці – Конгрес може заборонити Huawei і ZTE укладати контракти з американськими фірмами і брати участь в злитті і поглинаннях. Відповідна пропозиція вже внесена авторами доповіді в комітет з іноземних інвестицій уряду США.

Зараз обидві компанії мають порівняно невеликі долі на американському ринку порівняно з такими великими гравцями, як Cisco і HP, – для Huawei продажу в США складають всього біля чотирьох відсотків від загального показника. ZTE бізнес в США приносить від двох до трьох відсотків прибутку, при цьому велика частина доходів китайських виробників припала на продажі смартфонів.

У Huawei і ZTE висунені в доповіді претензії категорично заперечують і вважають їх політично мотивованими. На захист компаній встав МЗС КНР. Відмітно, що звинувачення на адресу китайських виробників прозвучали в розпал передвиборної кампанії в США – стосункам з Китаєм приділяється значна увага в програмах обох кандидатів.

Раніше адміністрація президента Обами з міркувань безпеки заблокувала продаж тих, що знаходяться біля бази ВМС США вітряних електростанцій зареєстрованої в США компанії Ralls Corp., власниками якої є китайські бізнесмени. Це перший за останні 22 роки випадок, коли американська влада відмовилася від зарубіжних інвестицій в інфраструктуру країни.

Як справедливо відмічає американський ресурс All Things Digital, підозри США цілком з’ясовні – вони ж, що називається, самі перші почали. Наприклад, розітнута лабораторією Касперского співтовариші кібервійна з Іраном навряд чи була б такою успішною, якщо б автори усіх цих Флеймов-Гаусов і Стакснетов не були прекрасно знайомі з технологіями і уязвимостями Windows, а також промислових систем управління. Але факт залишається фактом – американці, схоже, серйозно вирішили попередити, що вони втомилися звістці кібервійни по-тихому.

США серйозно готуються до кібервійни. Про це заявив глава американського Міноборони Леон Панетта. Він порівняв можливі атаки в кіберпросторі по руйнівності не мало не багато з терактом 11 вересня або навіть нальотом на Перл-Харбор.

Як приклад Панетта пригадав Трої Shamoon. Програма паралізувала роботу відвантажувального терміналу найбільшої у світі державної нафтової компанії Aramco.

За декілька годин вірус віртуально знищив більше 30 тисяч комп’ютерів. Усі дані були втрачені. Через декілька днів атака повторилася в Катарі. Ці напади вважаються найруйнівнішими за всю історію кіберзлочинності. Уявіть, що буде, якщо подібна атака буде націлена на вашу компанію, – відмітив екс-глава ЦРУ і діючий глава Пентагону Леон Панетта.

Втім, Панетта поспішив заспокоїти своїх співгромадян: за його словами, у США вже є інструмент захисту від кибертеррористов.

Ми створили найскладнішу у світі систему, яка дозволить вислідити авторів будь-якої кибератаки, спрямованої проти нашої країни. Будь-хто, хто підніме руку на Сполучені Штати, відповість за свої вчинки, – застеріг Панетта.

Що це за таємнича система, Панетта, зрозуміло, не уточнив.

Цікаво, що Панетта, говорячи про вірус Shamoon, посилається на модуль Wiper, а він вважається членом анти-іранського сімейства, в яке входять також Stuxnet, Duqu і Gauss, створення яких приписують якраз США.

В той же час, російська Лабораторія Касперского, дослідивши Shamoon, назвала його роботою менш кваліфікованою, продуктом імітаторів, а не серйозним кибероружием. Та все ж, серйозно свариться зараз з Китаєм – це дуже дивно. Там робиться увесь хай-тек, окрім процесорів Intel, хіба що. А китайська Lenovo, за різними підрахунками, стала чи то найбільшим виробником ПК у світі, обігнавши HP, чи то зробить це в наступному кварталі.

Поки американці міряються з китайцями, хто більший, в Росії трохи не уперше міряли наш інтернет в рублях. Він, як з’ясовується, ще маленький, але вже великий.

Російська асоціація електронних комунікацій 10 жовтня оприлюднила результати першого в історії вітчизняного сегменту мережі дослідження, що дозволяє оцінити розмір економіки Рунета. Досі існувала статистика лише по окремих сферах мережевої діяльності, тепер же дані по усіх 11 сегментах інтернет-бізнесу зведені воєдино.

Головний висновок дослідження : мережева економіка Росії визнана зрілою. Втім, експерти обмовилися, що спостерігається немало хвороб зростання, так що зрілість ця, швидше, підліткова. В цілому, усі компанії, безпосередньо працюючі в Інтернеті, генерують 1 відсоток вітчизняного ВВП.

Але дослідники виділили ще одну групу, так звані Інтернет-залежні ринки. Це бізнес, безпосередньо не пов’язаний з Мережею, але зобов’язаний їй своїм існуванням. Наприклад, в цей сегмент входять послуги провайдерів. В сумі увесь інтернет-сегмент російської економіки оцінений в 2,5 трильйона рублів, це більше 4,5 відсотка ВВП. Для порівняння, усе сільське господарство до 4 відсотків ВВП цього року не дотягує.

Роль і місце Інтернету і інтернет-економіки ростуть з кожним роком, збільшується і сам цей сектор, збільшуються і ті сектори, які з’являються поряд з ним. І все більше збільшується проникнення інтернет-технологій в реальну економіку і в усі сфери життя нашого суспільства, – відмічає помічник президента Російській Федерації Ігор Щеголев.

Відмітимо, що на першому місці за об’ємом інтернет-бізнесу – електронна комерція, яка включає електронні платежі, мережевий ритейл, а також контент і ігри.

Усе це разом займає близько 90 відсотків усього інтернет-бізнесу. І лише на другому місці, зі значним відставанням, – реклама. Зате остання, як показало дослідження, має найбільш переконливий потенціал зростання. Іншими словами: на даний момент реклама розвинена найменше. Причому сегмент контекстної реклами на 10 мільярдів більше ринку реклами медійної.

Цікаво, що чималі розміри має також ринок веб-розробки, тобто, власне, виробництво сайтів – майже 10 мільярдів рублів і третє місце за об’ємом. І зовсім вже дивно – 8,5 мільярда рублів витрачаються на такий сегмент, як пошукова оптимізація, тобто, робота по штучному підйому сайту в топ пошукової видачі, що досі вважалося бізнесом не зовсім чесним.

Ще цього тижня Росія трішки випередила весь світ в області зв’язку. Може і поспішили, але поки що не насмішили, начебто.

Текстильники і Сокільники стали самими високотехнологічними районами світу в області зв’язку. Компанія Yota заявила, що першою на планеті запустила там вже наступне покоління технології LTE – з припискою Advanced. Мережу називають комерційною, але явно авансом. У світі доки немає навіть пристроїв, здатних приймати такий сигнал. Точніше, приймати його можна і тим, що є, але швидкість не перевищить швидкості звичайного LTE. Навіть у новітніх прототипах смартфонів ця функція не закладена. Втім, Yota розраховує стати якраз тим детонатором, який змусить виробників мережевого і мобільного устаткування в терміновому порядку почати випускати девайси, підтримувальні LTE – Advanced.

Це абсолютно нова технологія, і в Росії вона запустилася першою у світі на комерційній мережі. Навіть попри те, що ще реальних комерційних пристроїв не існує. Завжди хтось повинен виступати ініціатором. Поки немає мереж, немає пристроїв, поки немає пристроїв, немає мереж, – вважає керуючий директор Yota Networks Єгор Іванов.

Зараз Yota зайняла вичікувальну позицію. Коли на ринку з’являться перші пристрої, здатні реалізувати усі переваги нової технології, компанія обіцяє впродовж декількох місяців розгорнути мережі LTE – Advanced в повному об’ємі в усіх містах, де працює провайдер. За швидкістю технологія обіцяє просто фантастичні перспективи.

Максимальна смуга в технології LTE – 20 мегагерц, це ширина, – пояснює Єгор Іванов. – З 20 мегагерц виходить якась певна максимальна швидкість на абонента. Важливою перевагою LTE – Advanced являється те, що вона може об’єднувати ось такі смуги частот в одну віртуальну велику смугу, і через цю смугу дути на абонента, даючи йому просто космічні швидкості. Зараз ми можемо на нашій мережі в Москві показати швидкість 300 мегабіт в секунду. Але ми розуміємо, що така швидкість кінцевому абонентові навіть не потрібна. Тому, якщо перекладати мовою абонента, то, якщо зараз він отримує ось таку швидкість в технології LTE, то, коли у нього буде LTE Advanced, він зможе отримати швидкість до двох разів більше в тому ж самому місці.

У Yota, втім, признаються, запуск LTE – Advanced – це не лише прагнення в майбутнє, але і частково міра вимушена. Річ у тому, що частот простого LTE, запущеного в травні цього року, компанії вже починає не хапати. Новий стандарт дозволить частково розвантажити мережі. Залишається тільки, щоб світові виробники почули месидж Yota. До речі, можемо по секрету повідомити, що LTE – Advanced працює окрім Текстильників і Сокільників ще в одному районі, в самому центрі Москви : на Стрілці в комплексі Червоний Жовтень.

Yota запускає вже наступне покоління LTE, а ми ще нинішнього як слід не спробували. З телефонів, в усякому разі. До речі, Єгор Іванов показав мені тестовий телефон HTC One XL, вже працюючий в йотовской мережі. У продажу їх немає, і, судячи з усього, в найближчий місяць-два чекати LTE – смартфонів сенсу не має.

Тепер про зв’язок і про інтернет – одночасно. Цього тижня Mail повторив американський подвиг Gmail і дав нам телефон в електронній пошті.

Через браузерний веб-агент Mail.ru тепер можна дзвонити на стаціонарні і мобільні номери. Новий сервіс компанія запустила 11 жовтня. Дзвонити можна прямо з пошти або соціальної мережі Мій світ – відповідний інтерфейс прикручений до мессенджеру.

Інтерфейс нагадує аналогічний сервіс Google. Втім, в Mail.ru говорять, що навіть не дивилися у бік можливого конкурента. Так або інакше, схожість є.

Користувач може зв’язатися з будь-яким номером по всьому світу, причому, як обіцяють, по дуже вигідних тарифах. Наприклад, хвилина розмови з Москвою або Санкт-Петербургом коштуватиме 75 копійок, а з Берліном або Нью-Йорком – від 40 копійок. Це – перші плоди перекладу IP – телефонії Mail.ru на мережу оператора МТТ.

Нагадаємо, ще в липні клієнтам Mail.ru почали роздавати цілком звичайні мобільні номери. Втім, такий зв’язок доки працює тільки в одному напрямі: подзвонити з Інтернету можна, при цьому дзвінок пройде саме з номера МТТ, отриманого користувачем. А ось в Інтернет – доки ні. Але над цим розробники активно працюють.

Зараз наші користувачі доки не отримали такої можливості, але вже вихідний дзвінок здійснюється з деякого прикріпленого до користувача номера, – розповідає директор напряму по мессенджерам Mail.ru Group Ігор Єрмаков. – Відповідно, ми не залишаємо своїх планів, ми сподіваємося, що в майбутньому ми надамо своїм користувачам можливість отримувати дзвінки що входять до себе на комп’ютер, браузер у тому числі.

Статистики про те, скільки мобільних номерів вдалося роздати Mail.ru на сьогодні, компанія доки не надає. Говорять лише приблизно про тисячу номерів в добу. У мобільних версіях Агента дзвінки доки також не працюють, проте і це, як обіцяють в Mail.ru, питання часу.

Знову за кордон і трішки в майбутнє. Microsoft цього тижня показав цікавий і злегка смішний прототип нового інтерфейсу. Виглядає він, звичайно, не так як гуглови окуляри, але з тієї ж опери.

Microsoft представив прототип нового контроллера. Прем’єра відбулася на симпозіумі по програмному забезпеченню і технологіям призначеного для користувача інтерфейсу UIST в американському Кембріджі. Прилад кріпиться на зап’ястку і прочитує рухи кисті руки і пальців.

Створений він на основі досить простого лазерного далекоміра і працює від батареї, тобто може легко носитися користувачем як годинник. Власне, пристрої, що прочитують рухи кистей, були і раніше, проте виглядало це дуже дивно.

Так, в одній з ранніх версій, користувачеві доводилося носити на руці масивну металеву конструкцію з сервоприводами, підключену до зовнішнього джерела живлення.

Пізніше з’явилися прототипи зі світлочутливими камерами, при роботі з якими треба було надівати яскраві рукавички, що теж не занадто презентабельно. Власне, рухи рук непогано читає і Kinect, проте для цього необхідно стояти перед пристроєм.

Новий же прототип від Microsoft забезпечує повну свободу пересування. Звичайно, поки контроллер виглядає дещо безглуздо: у такому вигляді на ринок йому шлях замовлений – велика інфрачервона камера, лазер, дроти, що стирчать, і не занадто зручне кріплення, що утрудняє рух руки.

Проте технології на місці не коштують і, можливо, в майбутньому усе це буде наведено в компактніший і привабливіший вид.

А як це може бути застосовано на практиці – питання фантазії розробників. Сам Microsoft в демонстраційному відео пропонує декілька рішень, наприклад, повністю жестове управління планшетом, тобто, взагалі без дотиків. Чи управління пристроями наосліп – користувач, знаходячись у будь-якій точці квартири, жестами відкриває дверні замки, управляє стереосистемой або відповідає на телефонні дзвінки.

За допомогою контроллера можна навіть друкувати: він розпізнає азбуку глухонімих. Словом, сфера застосування – найбільша. Навіть потенціал Kinect доки розкритий не повністю, адже два пристрої можна використати і спільно.

Так що Microsoft знову забезпечує розробників поживою для розуму на довгі роки. Схоже, не за горами не лише повноцінне голосове спілкування з комп’ютером, як в популярній космічній кіноепопеї Star Trek, але і жестові інтерфейси, подібні тим, що показані у фільмах Залізна людина або Особлива думка.

Ну, а найдивовижніший прорив Microsoft цього тижня – цей лист Стіва Балмера акціонерам. І тут Балмер, що називається, відпалював.

Написав, що у відчутті корпорації самої себе сталося величезне зрушення, і тепер Microsoft – це компанія пристроїв і сервісів. Тобто, не Windows, не Ofice, а заліза і очевидно хмар. Під залізом, звичайно, розуміється швидкий вихід планшетів Surface – на додаток до приставки Xbox, що випускається зараз. У слова про те, що Microsoft продовжує працювати з партнерами по виробництву пристроїв, тепер можна не учитуватися, раз вже вони відчули себе виробниками самі. Так що, схоже і телефон свій, а не з партнерами, вони теж випустять. Мало хто утримався від того, щоб не пригадати, що це шлях Apple – створювати не залозку, не програму, а продукт в цілому. Потрібно тільки помітити, що досі з продуктів власного виробництва Microsoft вдався тільки Xbox з Kinect, та клавіатури з мишками, усе інше був цінний негативний досвід.

Ще про прем’єри тижня – Samsung показав свою універсальність. Він може йти не лише у бік збільшення розмірів своїх пристроїв, але і в зворотну.

Бридке каченя сімейства Galaxy – Samsung офіційно представив смартфон Galaxy S 3 Mini, зменшену і, як очікується, здешевлену версію флагманської моделі. До прем’єри публіку готували досить довго, Samsung старанно тримав інтригу і не допускав витоків до останнього.

Фактично, від компанії, якій неодноразово докоряли в гігантизмі, чекали злегка зменшену копію S3, але з незмінною або майже незмінною начинкою. Це те, чого хотів ринок : не говорячи про відверто велетенському Galaxy Note 2, навіть стандартні за самсунговским мірками апарати з діагоналлю 4,8 дюйми далекі не у усіх зручно поміщаються в одній руці.

Проте технічні характеристики міні-галактики злили в Мережу за день до прем’єри. І тоді журналісти уперше заговорили про новинку, як про розчарування.

Спільною з S3 виявилася тільки назва. По-перше, міні – зовсім не означає маленький. У смартфону повноцінний 4-дюймовий дисплей, як, наприклад, у п’ятого iPhone.

Але екран Mini, судячи з усього, досить бюджетний і крупнозерновой – дозвіл всього 480 на 800 точок. Заощадили не лише на цьому. Замість четирехядерного процесора великого S3 в міні двоядерний, з частотою в один гігагерц.

Дозвіл основної камери – 5 замість 8 мегапікселів. А фронтальною – всього 0,3 мегапікселя. Крім того, смартфон не працює в мережах 4G. Батарея – скромні півтори тисячі міліампер-годинників. При цьому загальні габарити цілком переконливі, смартфон має в товщину майже 10 міліметрів.

Поки єдина відома перевага Mini над конкурентами – це передвстановлений Android 4.1 Jelly Bean.

Виходить, Samsung у кінці 2012 року випустив на ринок модель, що знаходиться на рівні iPhone 4, і досі мовчить про головну причину, по якій користувачі, можливо, захочуть її купити, – про ціну. Згідно з більше ранніми витоками, вона може перевищити 500 доларів.

Британський інтернет-магазин Clove приймає попередні замовлення на смартфон c 8 гігабайтами пам’яті за орієнтовною ціною в 249 фунтів. Це більш ніж в 2 рази дорожче, ніж однокласник, четвертий iPhone. Якщо реальна ціна виявиться менше, відношення до апарату, звичайно, може радикально змінитися. А доки західні журналісти прозвали його Mini Me – на честь відомого персонажа фільмів про Остіна Пауерсе.

Також цього тижня в Росію прийшов гугловский планшет Nexus 7 від Asus, який тепер продається за дивовижною ціною в 9 990 рублів. Тобто 320 доларів. При американській ціні в 260 – образливо, але нам, як відомо, не звикати. Нас більше цікавило, як працює в Росії сервіс Google Now, який спочатку показували на цьому саме планшеті. Ми потестируем уважніше і розповімо вам про нього пізніше. Прощаюся з вами. Не забудьте недільну програму Інтернет-кафе собака, який цього разу буде присвячений просунутому LTE. Планета, поки.

This entry was posted in Зазирнемо у майбутнє. Bookmark the permalink.

Comments are closed.