Захмарні перспективи. Огляд демо-версии Microsoft Office 2013

Демонстраційна версія нового пакету програм Microsoft Office 2013 стала доступна для скачування на сайті Microsoft увечері 16 червня. Новий офіс, представлений на прес-конференції в Сан-Франциско, поступить в продаж вже восени. Найбільш амбітний і грандіозний проект з усіх, що ми коли-небудь робили, – так в Microsoft відзиваються про своє дітище. Після грунтовного вивчення нового офісу розумієш, що це не порожні слова. Office 2013 – це дійсно крок в майбутнє.

Установка
Для того, щоб викачати пакет, необхідно зареєструвати аккаунт Windows Live(він вже є у користувачів SkyDrive, Hotmail і багатьох інших сервісів Microsoft). Потім треба зайти на сайт Microsoft, присвячений новому Office, натиснути спробувати і наслідувати інструкції. Попри те, що пакет важить приблизно півтора гігабайти, довго чекати не доводиться: додатки можна запускати вже через пару хвилин, а додаткові компоненти підвантажуються з Інтернету у міру потреби. Ті, що бажають можуть викачати і традиційний інсталятор, правда, тоді не вийде продовжити використати вже встановлену на вашому комп’ютері попередню версію Office.

Звідси починається завантаження Office 2013

Призначене(варіант Home Premium) для користувача превью нового пакету йде в наступній комплектації: Access, Excel, OneNote, OutLook, PowerPoint, Publisher і, зрозуміло, Word. Поки що Office 2013 доступний для скачування на англійській, іспанській і китайській мовах. Новий продукт корпорації Майкрософт не підтримує роботу в Windows Vista і більше ранніх операційних системах, підійдуть тільки Windows 7, 8 і Windows Server 2008 R2.

Microsoft дещо плутає користувачів, вживаючи разом з назвою Новий Office(прямо як новий iPad) і Office 2013 також Office 365. Так називається система надання ПО в якості сервісу по підписці, використовувана вже близько року корпоративними клієнтами Microsoft, але тепер пропонована і індивідуальним користувачам. Тобто, якщо по-простому, додатки Office 2013 виявляються на вашому комп’ютері завдяки системі Office 365(якщо ви, звичайно, не вибрали установку з викачаного інсталятора).

Системні вимоги програми за нинішніми мірками невисокі: процесор Pentium 4 або AMD Athlon, 256 мегабайт оперативки(рекомендується 512), 3,5 гігабайта місця на жорсткому диску і дозвіл екрану не нижче 1024 на 768. Ці цифри мають чисто теоретичне значення – працювати на такій машині в потрібній для Office 2013 Windows 7 або 8 не вийде. На всьому, на чому вже встановлена і працює сімка або вісімка, новий офіс запрацює прекрасно. Але на комп’ютерах, не апгрейдившихся років десять(а таких в російських офісах і сім’ях немало), використати новинку не вийде

Причому офісний пакет без яких-небудь змін, як є, працює також на планшетах, а з виходом смартфонів з Windows 8 з’явиться в спеціальній версії для них. У планшетному режимі елементи інтерфейсу розташовуються менш щільно, щоб на них можна було легше натискати пальцем. Нагадаємо, Microsoft нещодавно анонсувала лінію планшетних комп’ютерів Surface на базі операционки Windows 8 і чіпі Nvidia. Планшетний режим нового офісу сприймається компанією як серйозний засіб боротьби за шматок пирога на ринку пігулок.

Інтерфейс
Перше, що приємно вражає, як тільки превью Office 2013 викачане і проглянуті вступні інформаційні ролики – це дизайн. Я завжди скептично відносився до корпорації Microsoft, коли справа стосується стилю, але у випадку з новим офісом у мене немає ніяких претензій до зовнішньої складової. Все зроблено просто і із смаком, інтуїтивно зрозуміло. Відмінності від попередньої версії не так вже і сильні, усе основне залишилося на своїх місцях, але стало красивіше і зручніше.

Вибір теми оформлення

Microsoft явно намагалася наблизити зовнішній вигляд Office 2013 до стилю Metro, використовуваного в Windows 8, і у неї це цілком вийшло. Спочатку Office 2013 увесь час хочеться поклацувати, посворачивать-разворачивать: він дійсно справжнісінька цукерочка для ока. При першому запуску Office 2013 Майкрософт пропонує вибрати різні варіанти оформлення. Кожен з них зроблений із смаком, в кращих традиціях мінімалізму, причому зупинитися на якомусь одному складно: усі хороші.

Сподобався режим читання в Word. Тепер щоб активувати його не треба кожного разу лізти в налаштування, або запам’ятовувати комбінації клавіш. Квадратик, що активує його, винесений на видне місце, зліва від іконки згорнути. Нарешті режим читання дійсно зручний, ні про одну з попередніх версій такого сказати не можна.

Тепер по натисненню однієї іконки з екрану забирається абсолютно усе зайве. Текст, якщо ви хочете, автоматично верстається в дві колонки. Грамотно побудована опція зума прекрасно працює і на сенсорних екранах і на звичайних. Крім того, режим читання автоматично підлаштовується під ваш екран, так що незалежно від того, чи читаєте ви з десятидюймового планшета, або з плазмового монітора в усю стіну, відображення інформації буде ідеально оптимізовано.

У новому Office вам доведеться звикнути бачити свою аватарку і ім’я(використовується аккаунт Windows Live) в правому верхньому кутку кожного вікна. Думаю, соціальні мережі нас до цього привчили, так що ніхто не дратуватиметься із цього приводу. Кликнувши по іконці ви перейдете на сторіночку свого аккаунта, де зможете змінити аватар, настроїти збереження документів, поміняти налаштування хмарного сервісу SkyDrive і так далі. Той же аккаунт, до речі, використовується і для входу в Windows 8.

До мінусів можна віднести недостатню оптимізацію для роботи в сенсорному режимі. Помітно, що програмісти довго і наполегливо намагалися створити інтерфейс, однаково зручний для усіх способів введення. Проте, як би то не було, багато кнопочок і іконки банально занадто маленькі, і якщо стилусом натискати їх ще можна, то тикати пальцем іноді доводиться довго і безрезультатно.

Хмарні технології, соціалка
Основна фішка Office 2013, на якій зав’язані багато його нових можливостей, – робота в хмарі. Microsoft надає революційну можливість створити вордовский документ на стаціонарному ПК, потім редагувати його на Windows- смартфоні, додати щось на планшеті, а доробити роботу в гостях, на комп’ютері без Office, просто підключившись до Інтернету і відкривши онлайн-версію Word 2013, Google Docs, що нагадує.

Документи зберігатимуться в сховищі Skydrive(передбачена і можливість по-старому зберігати файли на жорсткий диск) і синхронізуватимуться через нього між пристроями. Хмарні технології дозволяють колективне редагування документів. Ця складна функція також реалізована цілком зручно і розсудливо. Та ж хмарна система буде використана і для завантаження оновлень офісного пакету у міру їх виходу.

Документи в SkyDrive

Ваші налаштування, персональний словник і бібліотека документів будуть доступні абсолютно з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернету. Не доведеться більше носити з собою презентації або реферати на флешке. Це великий крок вперед. У попередній версії офісного пакету Microsoft також надавала деякі можливості хмарного зберігання даних, проте вони так і не були об’єднані в розумну систему, тому більшість користувачів про неї навіть не знали.

По суті своїй новий офісний пакет – це не лише потужний мультимедійний редактор, але і соціальна мережа, де користувач може, як в твіттері, йти за кимось. Можна буде ставити лайки, отримувати реплаи і навіть користуватися хештегами, усю цю функціональність забезпечить нещодавно придбана Microsoft Yammer. У стрічку новин офісу можна інтегрувати стрічки з Facebook і інших міжнародних соціалок. Крім того, в новинах ви зможете бачити документи загального доступу, які розмістили ті, за ким ви йдете, фотографії і навіть відео. Більше того, Microsoft інтегрувала в новий офіс і Skype, щоб було простіше обговорити роботу з колегами, у тому числі і в ході відеодзвінка.

Велику трійку офісних застосувань : Word, Excel і PowerPoint я розгляну детальніше, адже саме їй обмежується знайомство з офісним пакетом у більшості користувачів.

Word 2013
Word – найпопулярніший додаток пакету, багато людей купують Office цілком, а використовують тільки Word. Ясна річ, що з усіх програм Microsoft Office ця має бути такою, що найбільш пропрацювала і зручною.

Діалог відкриття файлів в Word(по клику доступне повнорозмірне зображення)

Я вже згадував, що Word 2013 обзавівся безпрецедентно зручним режимом читання, що приховує все зайві тулбари і сповіщення. Особливо хороший цей режим для планшетного перегляду. По суті, Word 2013 стане зручною читалкою для пігулок на Windows 8. Краща функція режиму читання – це можливість ставити закладки на тому місці в документі, де ви зупинилися, а потім продовжувати читання з планшета або іншого комп’ютера. Зрозуміло, для цього необхідно, щоб ви увійшли до свого облікового запису і на усіх девайсах був доступ до мережі.

Не можна не відмітити і підтримку PDF, що з’явилася, тепер багатьом просто не потрібно буде встановлювати окремо Acrobat Reader. Word не лише дозволяє відкривати документи в PDF, але ще редагувати їх і зберігати в інших форматах. Втім, помітно, що робота Word з PDF все ще не повністю оптимізована, сильно вантажить комп’ютер і дещо дратує незручними обмеженнями.

Шaблони в Word

Дуже багато позитивних емоцій викликало у мене розумне обтікання картинок і відео. Тільки підносиш їх до потрібного місця, а текст вже підлаштовується під майбутнє верстання. Додавання відео також організоване дуже розумно. Вставляти відеофайли можна з YouTube або Bing Video. Зрозуміло, для перегляду необхідно бути онлайн. Відеозаписи виглядають в документах дуже органічно, хочеться буквально роздрукувати і дивитися їх з листа. Окрім відео з YouTube, можна вставляти в документи зображення з Facebook, Flickr і результатів пошуку Bing, не викачувавши їх на комп’ютер.

Найбільше мене потрясло в превью Word навіть не все вищезгадані фичи, а банальна відсутність підтримки клавіш CTR+C і CTR+V. Копіювати і вставляти за умовчанням можна тільки мишкою. У це важко повірити, але це дійсно так. Навряд чи цей баг залишиться і у фінальній версії продукту, але все таки враження було сильно зіпсоване.

Excel 2013
Мені завжди здавалося, що в Excel додати вже практично нічого. У нім вже міститься така кількість функцій, що я навряд чи хоч коли-небудь користуватимуся хоч би їх десятою частиною. Проте у Microsoft інша думка з цього питання, і новий Excel отримав немало свіжих фішок і поліпшень.

Нововведення спрямовані швидше не на розширення можливостей, а на спрощення роботи з програмою.

Тепер Excel уміє швидко переформатувати таблиці і сам підказує найкращі способи візуалізації введеної в неї інформації. Режим перегляду Page Layout(розмітка сторінки) дозволяє побачити таблиці в тому вигляді, в якому вони виглядатимуть на сторінці при друці. Це дозволяє виставити правильно стовпці, вирівняти межі, задати вірну ширину і підігнати документ під потрібний розмір.

Мабуть, найбільш помітною і корисною функцією є флеш-вставка. Завдяки ній, Excel стає дійсно простою програмою. Ця опція обробляє дані автоматично, грунтуючись на статистиці про те, яким чином ви використовуєте Excel, після чого вона автоматично доповнюватиме бракуючу інформацію, не вимагаючи від вас ні формул, ні макросів. Я не можу сказати, що уся ця система працює ідеально, але все таки вона корисна.

Відмінно працює вбудоване в Excel сканування таблиць на наявність помилок, неработаюших посилань і невідповідностей. Ця функція – просто клад, якщо ви хочете, скажімо, перемістити документи, не турбуючись про порушення системи посилань.

Набагато просунулися способи візуалізації даних в екселевских таблицях. Анімовані діаграми дуже добре відбивають дані в графіці. До диаграмам в Excel взагалі немає ніяких претензій, тільки захоплення.

Як і Word 2013, новий Excel також підтримує онлайн-функції, що дозволяють ділитися таблицями в Інтернеті в режимі реального часу. Дві нові можливості, що надаються в складках Office Professional Plus і вище, включають Quick Explore – спосіб виконати кросс-табличний аналіз великих об’ємів даних і Power View – спосіб зібрати інформацію, діаграми і графічні зображення в одному вікні.

PowerPoint 2013
За винятком нових шаблонів і яскравого дизайну, в PowerPoint не так вже і багато нововведень. Основний упор зроблений на можливості барвистого оформлення презентацій. Вбудована велика кількість тем, презентації в PowerPoint 2013 безперечно будуть такими, що запам’ятовуються. Розробники впровадили в PowerPoint навіть функцію піпетки для вибору кольору. Слід сказати, це мене здивувало.

Як не дивно, функція вставки онлайн-відео з YouTube в PowerPoint відсутнє, зате підтримуються більшість форматів офлайнового відео. До того ж, нарешті з’явилася зручна можливість синхронізації показу слайдів з музичним супроводом.

Шаблони в PowerPoint

Мабуть, найбільш запам’ятовується є можливість збільшувати і зменшувати зображення на поточних слайдах прямо під час показу за допомогою рухів пальців. На цю функцію під час презентації в Сан-Франциско був зроблений особливий упор. Воно і зрозуміло: виглядає дуже переконливо, та і багато користувачів встигли звикнути до таких фокусів на своїх планшетах.

В цілому, по відношенню до PowerPoint актутальни усі ті ж тренди: колективне редагування, сенсорне управління і хмарна робота. Усе це дозволить спростити проведення презентацій онлайн. Скажімо, виступати перед аудиторією в Каліфорнії, знаходячись в Москві.

Презентація в PowerPoint

Набагато більше користі, ніж аналогічна функція в Word, приносить в PowerPoint можливість вставляти картинки в слайди безпосередньо з Facebook або Flickr(або через Office.com, пошукові запити Bing, SkyDrive і SharePoint). Залишається тільки чекати, коли ж буде можна вставляти картинки просто по URL. Поки що не можна.

Інші застосування
Особисто я ніколи не користувався поштовиком-органайзером Outlook, вважаючи це застосування даремним для не-корпоративного застосування. Проте серед моїх знайомих є люди, які вважають даремним комп’ютер, на якому Outlook немає, так що, я думаю, він також заслуговує огляду. З нововведень в цьому продукті можна відмітити зручніший інтерфейс і інтеграцію з соціальними мережами.

Календар в Outlook

Завдяки інтеграції з Share Point, можна не відкриваючи зайвий раз браузер переглядати документи з сервера прямо з додатка. Крім того, в Outlook тепер вбудований і прогноз погоди, щоб офісні бджілки знали, чи брати їм з собою на обідню перерву парасолька.

З OneNote все набагато цікавіше. Це записник, що дозволяє зберігати усю корисну інформацію : газетні статті, оповідання, список справ і інше. Завдяки хмарній роботі, коли я тестував OneNote, у мене виникали стійкі асоціації з Evernote, яким я користувався на iPhone. Проте OneNote явно функциональнее: підтримує сенсорне рукописне введення, мультимедійний контент і интегацию з соціальними мережами. OneNote вже існує у версії для iOS і Android, є і спеціальна Metro – версія для Windows 8. Залишається тільки сподіватися, що підтримка російськомовного рукописного введення все-таки буде адекватною, а не такий, як у більшості подібних застосувань.

Робоча область OneNote

Висновки
Нова версія Microsoft Office наслідує усі сучасні тенденції розвитку в області додатків : і хмарна робота, і повсюдна інтеграція з соціальними мережами, і кроссплатформенность. Новий Office простий, інтуїтивно зрозумілий, лаконічний, але при цьому дозволяє легко здійснювати найскладніші операції. Соціальна інтеграція і хмарність збільшать продуктивність в рази.

Office 2013 може стати для багатьох серйозним аргументом на користь купівлі планшетника на Windows 8 або Windows RT, будь то Surface від Microsoft або пристрій від стороннього виробника. Може він підтримати і доки ще непопулярні смартфони з Windows. Якщо ідея з продажем ПО по підписці і стримингом його з Мережі виправдає себе, Microsoft зможе відчути себе упевненіше в довгостроковій перспективі – найприбутковіший підрозділ корпорації продовжить заробляти і в століття хмарних технологій. При адекватному ціннику на підписку для індивідуальних користувачів корпорації, можливо, вдасться нарешті переконати мільйони людей в Росії, Китаї і багатьох країнах, що розвиваються, відмовитися від піратських версій додатків. До того ж, користувачам пираток можна буде легко закривати доступ до хмарних функцій – без логіна в Windows Live функціональність пакету залишиться обмеженою.

Нові застосування навіть у веб-версіях, доступних через браузер без установки ПО, помітно перевершують по функціональності Google Docs. Пошуковій системі Google теж може припасти несолодко із-за інтеграції в пакет(зокрема, для імпорту картинок) конкуруючого Bing.

Проте, зрозуміло, не все так просто. По-перше, може трапитися, що для дев’яноста відсотків користувачів нові революційні можливості будуть просто не потрібні, або вони не захочуть розбиратися, як ними користуватися. Хмарна робота більшості середньостатистичних людей здається чимось незрозумілим і зайвим, вони продовжать по-старому носити документи на флешках. Microsoft доведеться просувати в маси інформацію про те, як правильно користуватися новим офісним пакетом і яке пуття від нововведень, інакше люди просто не пересядуть з попередніх версій. Відомо, що для того, щоб хоч якось змусити людей перестати користуватися Office 2003, Microsoft довелося розробити формат DOCX, який старий редактор без додаткових плагінів не підтримував. З новим офісом така політика вже не пройде.

Найбільша проблема нового офісу витікає з його достоїнств. Інтерактивність обертається втратою функціональності в умовах отстутствия Інтернету. Як відомо, з Інтернетом, особливо мобільним, в Росії досі все складно.

Скільки коштуватиме Office 2013, поки невідомо. Проте, очевидно, що ціна не буде низькою. Враховуючи, що росіяни не звикли платити за інтелектуальну власність дорого, можна передректи Office 2013 не найвищі продажі. Швидше за все, перехід на новий офісний пакет буде довгим і не викличе у російських користувачів ентузіазму.

This entry was posted in Револлюційні технології. Bookmark the permalink.

Comments are closed.