Попит на суперкомп’ютери зростає

Автовиробники, фармацевтичні компанії, дослідницькі інститути та інші установи почали проявляти підвищену попит на суперкомп’ютери. За оцінкою агентства IDC, обсяги продажів високопродуктивних «машин» вартістю від 500 тисяч доларів в минулому році підскочили на 29% – до 5,6 мільярда доларів.

Бадді Бланд, директор по проекту Titan (Cray XK7), пояснює зростання закупівель широким вибором різних архітектур. З 1990-х років потужність суперкомп’ютерів нарощувався простим збільшенням кількості x86-чіпів. Такі ж процесори Intel і AMD встановлювали в «домашні» ПК.

Однак зараз, багато в чому через занадто високого енергоспоживання x86, від такого підходу почали відмовлятися на користь малопотужних процесорів. Наприклад, останнім часом багато суперкомп’ютери «розумнішають» за рахунок архітектури BlueGene / Q, створеної IBM. Досить сказати, що її розробка задіяна в чотирьох з десяти найшвидших комп’ютерах.

Інші компанії вирішили доповнити x86 графічними чіпами, які можуть прискорити обчислювальний процес, виконуючи кілька завдань одночасно. Наприклад, в суперкомп’ютері Titan, встановленому в Національній лабораторії міста Ок-Рідж (штат Теннесі, США), мікропроцесори поєднуються з дискретними графічними чіпами NVIDIA (такі ж можна знайти в звичайних ігрових консолях). У рейтингу TOP500 ця система займає перше місце.

Компанія Cray, що побудувала Titan, заявила, що її чистий прибуток за підсумками минулого року зросла в 11 разів – до 161 мільйона доларів. Виручка ж піднялася на 78% – до 421 мільйона, пише The Wall Street Journal.

Популярність супервичіслітельних систем також пов’язана з інтересом до комп’ютерного моделювання, які здатне замінити «живі» експерименти. Вчені можуть ставити віртуальні досліди в області зміни клімату, енергетики та матеріалів, а також моделювати погодні або фізичні явища. Та ж система Titan є відкритою, тому її обчислювальними ресурсами можуть користуватися всі дослідницькі університети, школи, державні лабораторії та інші інститути США.

Міністерство енергетики США та Національний науковий фонд (NSF) збільшують закупівлі нових суперкомп’ютерів і фінансують дослідження. NSF вже виділила 226 мільйонів доларів на підтримку Blue Water – нової системи Cray. Фонд також надав 57 мільйонів проекту Stampede, який розвиває компанія Dell.

This entry was posted in Розробники пропонують. Bookmark the permalink.

Comments are closed.