OS X 10.8 Mountain Lion на новому MacBook Air

Цього року, як і у минулому, чергова версія операційної системи для настільних комп’ютерів і ноутбуків дозріла у Apple до середини літа. Тепер і ми дозріли, щоб поділитися враженнями від роботи з нею. Поспішаємо заспокоїти: макі доки не перетворилися на айпади з клавіатурою. В той же час, вуха iOS стирчать в OS X 10.8 Mountain Lion буквально звідусіль.

Операционка приїхала до нас на новому MacBook Air з процесором Intel Core i5 останнього покоління. Писати огляд пристрою, який зовні практично не мінявся останні 2 роки, непросто. Щоб сильно надихнутися наявністю нового порту або заміною процесора на дещо потужніший і економічніший, треба мати досить специфічний склад розуму. Так що поділимося враженнями від оновленого заліза і маленьких зовнішніх відмінностей від торішніх моделей в якості доповнення до огляду свіжого ПО.

10.8 Mountain Lion – наймолодша версія OS X

Попередня операционка для маків, що вийшла в липні 2011-го OS X 10.7 Lion викликала багато суперечок. Нагадаємо, в ній з’явився повноекранний режим додатків, копіюючий iOS інтерфейс запуску програм LaunchPad, автоматичне збереження файлів(із запуском iCloud у вересні 2011-го вони – і в хмарі). Саме починаючи з Lion Apple відмовилася від слова Mac в назві операционки, як би натякаючи на прийдешню конвергенцію з мобільною iOS. У рамках уніфікації інтерфейсу з айфонами і айпадами було навіть змінено напрям прокрутки сторінок і меню за умовчанням, крім того, відмовилися від постійного відображення смуг прокрутки в додатках.

На видноті
У Mountain Lion(гірський лев, він же кугуар, він же пума) Apple продовжує у нас на очах будувати чудовий новий світ, в якому користувачі управляють комп’ютерами і працюють зі своїми даними на великих комп’ютерах так само, як на мобільних пристроях. Перерахуємо найбільш помітні функції, які нова операционка запозичила у своєї мобільної родички : центр повідомлень, кнопка Відправити у багатьох програмах, додатки Нагадування, Повідомлення і Замітки, Game Center, диктування(тільки для англійського, німецького, французького і японського). Всього ж оновлень близько 200, на американському сайті Apple перераховані вони усі. На російському, на жаль, мені подібної сторінки знайти не вдалося.

Центр повідомлень, як і в iOS, об’єднує усі повідомлення від програм – електронні листи, миттєві повідомлення, згадки в Twitter – усе це можна проглянути єдиним списком. Викликати його можна, натиснувши на спеціальну кнопку в системному меню, або змахнувши двома пальцями від правого краю тачпада. При цьому вміст екрану зрушується вліво. У заголовку списку є кнопка для відправки твита, скоро(ймовірно, з виходом iOS 6) з’явиться і аналогічна для Facebook.

Відображенням повідомлень у момент вступу можна управляти, вибираючи для кожного підтримуваного застосування, чи прилипають вони до екрану або автоматично ховаються через невеликий проміжок часу, або не з’являються зовсім. Сам список повідомлень може зберігати від 1 до 20 останніх записів від кожної програми, як настроїте. За бажання також включаються знайомі по iPhone і iPad червоні наклейки з цифрою на значку програми, що вказують на число непрочитаних повідомлень.

Додатки з iOS почали широкомасштабну експансію на маках. Замість класичного iCal нам тепер пропонується Календар, Замітки відбрунькувалися від Пошти і набули характерної для iOS зовнішність(а також автоматичну синхронізацію зі своїм мобільним двійником). Є і можливість прикріплювати важливі замітки на робочий стіл. Перекочували з iPhone/iPad і Нагадування, в чомусь дублюючі функції Календаря. Додаток дозволяє управляти нагадуваннями, їх списками і навіть створювати нагадування, що спрацьовують по місцю(головним чином це згодиться для власників iPhone або iPad із стільниковим модулем) розташування.

Деякі користувачі Mac із стажем напевно засмучуватимуться з приводу зникнення з iOS програми iChat. Її замінюють Повідомлення – теж чат, з минималистичним дизайном, підтримує розроблену Apple систему iMessage разом з традиційними AIM/ICQ(для останньої треба вказати в Налаштуваннях сервера AIM – аккаунта login.icq.com, порт 5190 і вимкнути SSL), Google Talk і іншими Jabber – мессенджерами.

Повідомлення отримали усю типову для таких програм функціональність – індикацію набору відповіді співрозмовником і підтвердження доставки, можливість пересилати зображення і навіть HD – видео, а також кнопку для перемикання в режим відеочату FaceTime. Усе це відноситься, зрозуміло, до аккаунта iMessage.

Переписуватися з іншими власниками айфонів, айпадов і маків, не платячи за SMS, і не покладаючись на не завжди добре працюючі в режимі Push сторонні клиенти-мессенджери, звичайно, принадно. Але чи зручно, що відправлене вам в iMessage повідомлення одночасно приходить не лише до вас на iPhone, але і на Mac, за яким в цей час працює ваша дружина, а ще на iPad, на якому грає ваша дитина? Використання в сім’ї одного Apple ID – явище повсюдне, але iMessage таку можливість не враховує.

Кнопка Відправити в новій OS X Mountain Lion є присутньою у більшості штатних застосувань і виглядає точно так, як і в iOS – спрямована вгору і управо стрілка. Вона є, зокрема, в Safari(і тут розумієш, як такої кнопки бракує Chrome), в Finder, в iPhoto(там вона називається Експортом), а також в Pages і Numbers(у меню відкриття файлу). Куди відправляти – залежить від додатка і типу файлу, це може бути пошта, iMessage, Twitter або Facebook, Flickr, інші сервіси. Функція, безумовно, зручна.

Окремо відмітимо прийдешню інтеграцію операционки Apple з Facebook. Точніше, операционок – інструменти роботи з найбільшою у світі соцсетью будуть, по моделі, обкатаній на Twitter, інтегровані в iOS 6 і OS X. Нова версія мобільної ОС, швидше за все, стане доступна найближчим часом після анонса iPhone 5. Ймовірно, з відповідним оновленням OS X Apple теж тягнути не буде.

Після інтеграції Facebook cвой статус в соцсети можна буде оновлювати прямо з Центру повідомлень на Mac, тут же відображатимуться запити на додавання в друзі, повідомлення і інші сповіщення. Крім того, можна буде інтегрувати з Facebook контакти, об’єднуючи з даними ваших друзів з соцсети вже наявні в адресній книзі дані.

Злегка осучаснився і штатний браузер OS X, Safari. Останнім з великих гравців браузерного ринку Apple наважилася перейняти уперше запропоновану Google Chrome модель єдиного рядка для введення адреси і пошуку. При цьому в рядку працюють підказки, що пропонують сайти з історії відвідувань, сторінки із закладок, популярні пошукові запити. Відкриті вкладки можуть синхронізуватися через iCloud, а сторінки в списку для читання зберігаються цілком, щоб їх можна було прочитати без доступу до Мережі. Аналогічні функції з’являться і в мобільному Safari на iOS 6.

Ще одним нововведенням, що перекочувало з iOS, став Game Center – додаток, що веде облік вашим успіхам в іграх і що дозволяє померяться досягненнями з друзями. Тепер усі ці функції є і на Mac. Правда, кроссплатформенних ігор, працюючих і на айфонах з айпадами, і на маках, не так багато. Повинен відмітити, що особисто мені не знайомі люди, які хоч би іноді активно і усвідомлено використали Game Center. Не те щоб це було досить, щоб зробити укладення про непопулярність функції, але все ж.

Під капотом
Найпомітнішим з внутрішніх змін в OS X Lion стало широке використання хмарного сервісу iCloud. Фактично, купивши новий Mac з останньою версією операционки, уникнути використання сервісу буде нелегко. Підписатися на нього, використовуючи існуючий аккаунт Apple ID або завівши новий, запропонують відразу при першому включенні. Пропустити цей крок можна, але вас наполегливо переконуватимуть в корисності технології.

Одна з основних функцій iCloud – синхронізація пошти, контактів, фотографій, повідомлень, заміток і тому подібне між маком і iOS – пристроями. Якщо у вас вже є iPhone або iPad, усе це вмить виявиться і на новому комп’ютері, досить лише ввести свій Apple ID. Друга – синхронізація документів додатків. Якщо iCloud налагоджений, то в усіх підтримувальних його програмах(від TextEdit до Keynote) з’явиться опція роботи з хмарними файлами. Більше того, саме iCloud за умовчанням пропонуватиметься в якості місця для збереження нових документів, там же чекають своєї години і автоматично збережені, але ще не пойменовані документи. Таким чином Apple привчає користувачів працювати з файлами не c допомогою Finder, а через застосування, що створили їх, як на iPhone або iPad.

Треба підкреслити, iCloud – це не аналог Dropbox або Яндекс.Диска із звичними теками і файлами, що лежать всі разом на диску і продубльованими на сервері сервісу. У кожного застосування скринька iCloud, де воно тримає дані, своя власна, побачити разом усі хмарні файли через Finder теж проблематично(хіба що в колекції Мої файли, де останні документи згруповані хронологічно). У вікні роботи з iCloud в додатках можна об’єднувати файли в теки перетяганням по аналогії з iOS – застосуваннями на домашніх екранах, але теки в теках тут, як і в iOS, неможливі.

Ще одне технічне, але приємне удосконалення – PowerNap. Раніше про отриману пошту, повідомлення, згадках в Twitter користувач маків дізнавався лише через якийсь час після включення або пробудження комп’ютера. Тепер макі навчилися перевіряти оновлення навіть уві сні. Правда, не все – лише Air 2011-го і 2012-го модельних років, а також нові MacBook Pro з дисплеєм Retina. Річ у тому, що працювати функція може лише на комп’ютерах з SSD- накопичувачами.

Круг програм, які можуть оновлюватися під час короткострокових пробуджень комп’ютера, включає пошту, календар, нагадування, замітки. Крім того, уві сні Mac відновить ті, що будь-які, що зберігаються в iCloud документи, якщо їх відредагували на іншому пристрої, контакти, Фотопотік. Спрацює навіть функція Find My Mac, тобто втрачений комп’ютер повідомить про своє місце(наскільки точно він його визначить без GPS – питання) розташування.

PowerNap за умовчанням не включається, коли комп’ютер працює від батареї, в цілях економії заряду. При підключенні до електромережі функція може навіть автоматично викачувати і встановлювати програмні оновлення, робити бекап за допомогою Time Machine, індексувати диск для поиcка Spotlight і продовжувати завантаження з магазину додатків. І усе це без включення вентиляторів, екрану і світлових індикаторів, в повній тиші, щоб не заважати користувачеві, який теж, можливо, спить.

Gatekeeper – нова функція, покликана узабезпечити користувача від шкідливих програм, які все частіше атакують не лише Windows – ПК, але і макі. Вона дозволяє заборонити установку на комп’ютер програм від недовірених розробників(налаштування за умовчанням), або взагалі залишити в якості єдиного дозволеного джерела ПО магазин Mac App Store. У розділі Захист і безпека системних налаштувань Gatekeeper можна відключити – якщо ви, звичайно, упевнені, що не встановите ненароком на комп’ютер програму з сюрпризом.

До речі, Системні налаштування доки не стали просто Налаштуваннями, як в iOS, а значок з шестерінками хоча і схожий, але прямокутний, а не квадратний.

Останнє з великих не-інтерфейсних змін – підтримка технології AirPlay. Макі тепер можуть на рівних з айфонами і айпадами спілкуватися з Apple TV і іншими пристроями, що підтримують безпровідною стандарт передачі звуку і відео від Apple. Можлива у тому числі робота в режимі дублювання зображення на екрані комп’ютера через Apple TV на великий екран телевізора або проектор що дуже зручно для презентацій або просто перегляду кіно або роликів з Мережі на великому екрані.

Диктування для російських користувачів комп’ютерів Apple корисне доки обмежено – можна лише надиктовивать тексти на іноземних мовах(англійський, французький, німецький, японський). Причому, на відміну від повноцінних програм для перетворення мови в текст, функція працює як і на iOS – пристроях тільки при підключенні до Мережі, локальні бази для розпізнавання не використовуються. Що дивно – дефіциту ресурсів процесора і вільного дискового простору у маків, на відміну від смартфонів і планшетів, немає. За умовчанням на тих, що продаються в Росії Mac вона вимкнена, активується через налаштування.

MacBook Air – 2012
Тепер поговоримо про залізо, на якому я тестував Mountain Lion. Це 13-дюймовий MacBook Air останній моделі, який вже хочеться назвати старо-добрим, стільки він не мінявся зовні. Правда, судячи з iPhone 5, Apple явно має намір міняти зовнішність своїх пристроїв все рідше і все менш радикально. У компанії вважають, що знайшли ідеальні рішення як в секторі ноутбуків, так і в смартфонах з планшетами, і сильно міняти їх – означає погіршувати призначений для користувача досвід.

Зовнішні відмінності від торішньої моделі, огляд якої виходив рік тому на Вістях.Ru, доводиться шукати з лупою. Я знайшов лише одне – роз’їм MagSafe 2. До речі, саме це єдина річ, яка мене в новому MacBook Air розстроює. Старий MagSafe направляв шнур назад, а не перпендикулярно корпусу ноутбука. По-перше, кабель тепер сильніше заважає на столі, в других, жорстка частина коннектора виступає збоку помітно сильніше, через що, наприклад, незручно читати з ноутбука або дивитися на нім кіно, лежачи на боці. У третіх і в головних, вилітає зі свого гнізда він тепер набагато легше. Раніше для цього треба було саме що затнутися за шнур – власне, для захисту від ушкодження ноутбука і кабелю в такій ситуації MagSafe і винаходився. Тепер же іноді досить усього лише узяти ноутбук в руки, щоб переставити на столі, і кабель вилітає з гнізда, іноді досить просто зачепити його рукою.

Роз’єми MagSafe 2(ліворуч) і MagSafe

Мені здається, з MagSafe 2 Apple зрадила своєму принципу не міняти ті речі, які вже досить хороші(як, приміром, дизайн iPhone або MacBook), і зробила явно гірше, ніж було. Головне – незрозуміло, чим не влаштовував попередній коннектор. Так, він вимагав більше простору усередині корпусу, але якось адже поміщався в MacBook Air попередніх моделей з такими ж як зараз габаритами, так навіщо город городити?

За деталями про розміри і вагу, екран, зручність, клавіатуру, порт Thunderbolt, а також за фотографіями ласкаво просимо в торішній огляд – нічого з цього не змінилося. Але в плані начинки MacBook Air 2012 року випуску став сучасніший і набагато потужніший. По-перше, використані процесори Intel останнього покоління Core i5 з частотою 1,8 ГГц(опционально – Core i7 на 2 ГГц) з приблизно удвічі швидшою інтегрованою графікою Intel HD4000, по-друге, на замовлення доступне розширення пам’яті до 8 гігабайт і SSD до 512, в третіх використані швидші твердотілі жорсткі диски, що дозволили скоротити час завантаження комп’ютера до 13-14 секунд, – це навіть менше, ніж у нових топових MacBook Pro з екраном Retina.

Обидва порти USB тепер найсучаснішій версії 3.0. Користувачі на форумах підтримки Apple повідомляють про те, що з парою моделей USB 3.0 дисків нові MacBook Air не працюють, так що якщо вам важлива така функціональність, слід перед купівлею перевірити сумісність конкретного пристрою, почитавши відгуки в Мережі. У реальному тестуванні інтерфейс показує швидкості близько 250-260 мегабайт в секунду з підтримувальними їх пристроями. Із стандартною недорогою флешкой приросту в продуктивності, зрозуміло, не буде.

Mac ще далеко до повноцінної ігрової платформи – ігор під них трохи, але ситуація поступово покращується. На MacBook Air не вийде зіграти в щось ультрасучасне, проте середні за вимогами до продуктивності комп’ютера гри цілком играбельни. Наприклад, Half – Life 2 демонструє частоту кадрів близько 50-60 в секунду в рідному дозволі 1440 х 900 точок, приблизно стільки ж в Portal 2 на 1280 х 800. У StarCraft II теж вийде пограти без особливих проблем, але частота кадрів буде помітно нижча, 15-20 в секунду на середніх налаштуваннях графіки. До речі, ігри розігрівають корпус, але не критично – приблизно до 40 градусів в найгарячішій точці.

Останнім нововведенням, про яке варто згадати, перекочувала з MacBook Pro веб-камера Face Time HD з підтримкою дозволу 720p. Вона дозволяє при досить швидкому інтернет-з’єднанні вести відеочат в увесь екран. Якість зображення непогана(хоча не дотягує до того, що ми бачимо в рекламі подібних сервісів), але дуже рекомендую вибирати для спілкування максимально добре освітлені приміщення – чутливість сенсорів в таких камерах доки залишає бажати кращого.

По продуктивності новинка обходить торішні моделі в півтора-два рази(у різних тестах). Час роботи від батареї покращав, тепер при максимальному навантаженні(гра або перегляд відео Full HD по Мережі) це гарантовані три години, а при мінімальній – набір тексту в Word або читання при пониженій яскравості екрану і відключеному Wi – Fi – воно досягає, нарешті, обіцяних виробником 7 годин. Коштує задоволення майже так само як рік тому – від 41 000 р. за базову 13-дюймову модель і від 50 500 р. за такий же ноутбук, але зі збільшеним з 128 до 256 Гб жорстким диском(це мінімальні ціни на Яндекс.Маркеті, за сірі ноутбуки). Ціни на більше просунуті конфігурації, що змагаються по продуктивності з MacBook Pro(Core i7, збільшена оперативна пам’ять, ще більше місткий SSD) починаються від 65 000 і доходять до 95 000 залежно від того, які саме компоненти встановлені.

Враження
Нова версія OS X на новому MacBook Air обрадувала буквально усім. Вона продовжує справу Lion – поступове зближення з iOS – але Mountain Lion робить це не з натиском лева, а з витонченістю пуми, і при цьому значно менше спотикається на недоробках. Жести зручні, центр повідомлень безперечно згодиться(коли його навчаться використати і більшість сторонніх застосувань), як і повсюдні кнопки Поділитися. iCloud разом з тими, що перекочували з iOS застосуваннями дозволяє менше думати про синхронізацію пристроїв, а також зручно і швидко редагувати нагадування, замітки і календар прямо на маку. AirPlay на Mac багато користувачів, думаю, чекали з моменту першого анонса цієї функції і нарешті дочекалися, працює прекрасно. Потрібних 20 доларів апгрейд цілком коштує.

Приблизно у ті ж дні, що я знайомився з Mountain Lion, я встановив на свій основний комп’ютер будинку Windows 8. І ось яка думка з’явилася – безумовно, інтерфейс операционки Apple красивий. Усі ці значки, в деталях копіюючі предмети з реального світу або що виглядають як іграшки, програми, що намагаються бути схожим на справжній записник або лінійований блокнот, хмарку віртуального пилу, в якій зникають сповіщення. Уся ця краса напевно зачарує не лише людину, що не бачила нічого окрім текстових інтерфейсів DOS або UNIX, але і користувача Windows XP або Windows 7.

Подивіться на MacBook Air(чи iPhone, або iPad) зовні – це тріумф функції, жодної зайвої деталі, жодного не обумовленого практичними вимогами прикрашення. Тепер подивитеся на екран – а там блокноти з вирваними сторінками, іконка Pages з пір’яною(!) ручкою і чорнильницею, поштова марка з штампиком, символізуюча електронну пошту, ігровий стіл з казино в Game Center. Строката краса в Dock виглядає в порівнянні з минималистичним і ні на секунду не відволікаючим погляд плитковим інтерфейсом Windows 8 якимсь ретро-набором розвиваючих іграшок. Сам Dock, до речі, не бачив принципових змін п’ять років, з виходу Леопарда 10.5 в 2007-му.

Звичайно, користувачі Mac до такого інтерфейсу звикли, ніхто не чекає від Apple якихось радикальних кроків в цьому напрямі. В той же час, поступово він повинен осучаснюватися, це відноситься не лише до OS X, але і до iOS. Остання за пару років користування айфоном надокучила страшно, і думки про джейлбрейке, що дозволяє, у тому числі, встановлювати свої теми оформлення, відвідують мене все частіше.

This entry was posted in Хай-тек серед нас. Bookmark the permalink.

Comments are closed.