Комп’ютери замінять психологів

Вчені розробили комп’ютерні системи, які в автоматичному режимі можуть визначити психічний стан людини. Схоже, що вже в найближчому майбутньому «живі» психологи стануть не потрібні.

«Коли в останній раз ви відчували себе щасливими?» – Запитує віртуальний психолог. Людина, що сидить на кріслі під наглядом камери, морщиться, намагаючись пригадати. Рухи його особи видають, що він в депресії. SimSensei, так звуть комп’ютерного психолога, намагається допомогти.

Захоплююча технологія, чи не так? Психологи мріяли про подібний протягом багатьох років. Справа в тому, що людський фактор завжди впливає на постановку діагнозу, а автоматизація процесу дозволить виносити психологічні вердикти максимально об’єктивно, пише New Scientist.

Рухи обличчя і тіла сприймаються за допомогою спочатку розробленого для ігор контролера Kinect. Однак головна частина системи – це не пристрій введення, а алгоритми обробки візуальної інформації. Щоб відрізнити людей з психологічними проблемами від здорових, американські вчені з Південнокаліфорнійського університету виконали велику роботу з добровольцями – здоровими людьми, а також з тими, у яких була діагностована депресія або посттравматичний шок.

Дослідження показало, що депресивні люди поводяться при розмові більш скуто, багато вовтузяться, рідко дивляться в очі, не посміхаються і кривляться. Незвичайна розробка буде представлена на науковій конференції в Шанхаї вже в наступному місяці. «В даний час система недосконала. Вона вміє працювати тільки з прямими питаннями, які передбачають відповідь «так» або «ні». Ми будемо працювати над тим, щоб усунути цей недолік », – відзначають вчені.

Схожу систему розробили і австралійські вчені з Університету Канберри. Вони навчили комп’ютер розпізнавати вираз обличчя, звичайні для занурених в депресію людей, наприклад, уповільнене моргання. Також система враховує жестикуляцію і напрямку погляду. Досліди показали, що точність прогнозу системи доходить до 90 відсотків.

Джеффрі Кон, дослідник з Пітсбурзькому університету США, створив систему, що стежить за почуттями користувачів за допомогою аналізу 66 точок на їх обличчі. З’ясувалося, що навіть якщо пацієнт намагається посміхатися, розкусити нещирість посмішки дуже просто.

Що ж, схоже, що вже в найближчому майбутньому люди будуть заходити в Інтернет не тільки для того, щоб поліпшити настрій за допомогою картинок котиків, але і щоб отримати повноцінну психологічну підтримку. Залишається тільки сподіватися, що при поширенні нових технологій буде враховуватися право людини на конфіденційність власних почуттів.

This entry was posted in Розробники пропонують. Bookmark the permalink.

Comments are closed.