Гучні цифри Twitter виглядають спірно

Перший ажіотаж навколо виходу Twitter на фондовий ринок трохи вщух, і зараз профільні видання вже спокійніше обговорюють відбулося IPO, яке, незважаючи на ряд гучних цифр, виглядає місцями дуже суперечливе. Коротенько нагадаємо – напередодні Twitter виставив свої акції на біржу по 26 доларів за штуку. Торги відкривав особисто капітан Пікард з Star Trek – актор Патрік Стюарт. До біржі і взагалі до економіки він не має ніякого відношення, зате є одним з найпопулярніших користувачів мікроблогу.

Акції зірвалися з місця в кар’єр – вже в перші хвилини торгів вони подорожчали до 45 доларів, а через годину – майже до п’ятдесяти. До кінця дня вартість паперів знову зависла на позначці в 45 доларів. Але все одно – це майже вдвічі більше за стартову ціну. Вже за цим показником IPO можна вважати вдалим.

По-перше, колосальне зростання акцій, по-друге, все, що зверху стартової ціни – прибуток інвесторів. Втім, все більше скептиків вважають, що на цьому все і закінчиться – і далі ціна Twitter не поповзе. Мовляв, не готові ще банкіри крупно вкладатися в соцмережі. Ціна в 50 доларів за акцію – якийсь умовний межа, переступити який не зміг і Facebook. Саме з ним в ці дні багато хто порівнює Twitter – мовляв, соцмережа Цукерберга, дебютуючи на біржі, ледь не скотилася нижче стартової ціни. Значить, у Facebook IPO погане, а у Twitter – добрий.

На ділі – не зовсім так. По-перше, Facebook спочатку оцінив себе дорожче. І акцій випустив більше. Незважаючи на повільний старт, Facebook при IPO заробив близько 16 мільярдів доларів. Це більше, ніж, за останніми оцінками, коштує весь Twitter. Його первинне розміщення принесло всього 1,6 мільярда. Звичайно, якщо порівняти розміри і вартість компаній, виходить не так і погано. Twitter як раз приблизно в 10 разів менше Facebook. І, наприклад, журналіст видання Fortune Ден Праймак прикинув, що якби керівництво мікроблога вирішило виплатити отриманий прибуток у вигляді бонусів, кожен співробітник отримав би приблизно по 600 тисяч доларів. Однак, вигодонабувачі в даному випадку інші.

Прибуток від IPO поділили лише кілька людей. Основну частину заробленого отримали всілякі інвестфонди, які вкладалися в Twitter. В особистому заліку лідирує Еван Вільямс, який заробив майже 3 мільярди доларів. А адже він всього лише дав трохи грошей на мікроблог на самому початку його розробки. Потім недовго керував компанією, але був зміщений зі свого поста радою директорів, так як ледь не зіпсував все підприємство. Власне, автор Twitter, Джек Дорсі, отримав всього 1 мільярд. А людина, яка, фактично, зробив компанію тим, чим вона є зараз, талановитий гендиректор Дік Костоло – і зовсім задовольняється «скромною» сумою в 350 мільйонів доларів. Тобто, воздалося зовсім не по заслугах.

При цьому, без урахування прибутку від IPO, справи у Twitter йдуть не дуже добре. Так, за 3 квартали цього фінансового року компанія встигла розгубити в чисті збитки 134 млн доларів. І перспективи у мікроблога – не надто райдужні. Число користувачів стагнує. А перетворити Twitter в рекламний майданчик, як Facebook, не виходить, так як мікроблог, в першу чергу, площа для особистого спілкування, яке ніяк не тягне на монетизованими контент. Словом, все більше людей побоюються, що Twitter інвестори серйозно переоцінили. Втім, можливо, керувалися вони не тільки економічними показниками. Для американського уряду Twitter – інструмент стратегічного значення. Наприклад, останніми роками подарували світові такий термін, як «Twitter-революція». А це означає, що такий корисний ресурс буде жити, навіть якщо вся світова економіка звалиться.

This entry was posted in Розробники пропонують. Bookmark the permalink.

Comments are closed.